Wskazania do przeprowadzenia badania słuchu

Wskazania do przeprowadzenia badania słuchu

Niewielu z nas lubi chodzić do lekarza, ponieważ udajemy się do niego, gdy jesteśmy chorzy. Zazwyczaj tak właśnie jest, ponieważ o zdrowiu przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zaczyna nam doskwierać jakaś choroba. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak wielu problemów i schorzeń możemy uniknąć, wdrażając odpowiednie działania profilaktyczne.

Podstawą jest oczywiście zdrowy tryb życia. Poza tym, niezbędne jest regularne przeprowadzanie badań przesiewowych. Lekarze alarmują, że pacjenci coraz mniejszą wagę przykładają do badań i często je zaniedbują. Jest tak również w przypadku badania słuchu, który jako zmysł jest nam niezbędny do normalnego funkcjonowania. To właśnie dzięki słuchowi jesteśmy w stanie odbierać informacje z otoczenia i odpowiadać na te sygnały. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez zdolności słyszenia, ale badania nie pozostawiają złudzeń: problemy ze słuchem coraz częściej zdarzają się u ludzi młodych!

Jak temu przeciwdziałać?

Skutecznym sposobem jest, wspomniany już wcześniej, odpowiedni tryb życia, ale nie można zapominać o badaniach. Profilaktyczne badania słuchu są bardzo proste i całkowicie bezbolesne. Dzieli się je na subiektywne i obiektywne.

Kiedy badać sobie słuch?

Najważniejszymi wskazaniami do przeprowadzenia badania są oczywiście problemy ze słyszeniem, takie jak niedosłuch czy szumy w uszach. Warto przeprowadzić to badanie również wtedy, gdy często zdarzają się nam zawroty głowy lub mamy problemy z utrzymaniem równowagi. Te problemy mogą być związane z zaburzeniem błędnika.

Najlepszym wyjściem byłoby jednak regularne przeprowadzanie takich badań, które pozwolą nam na stwierdzenie, czy zdolność słyszenia się nie pogarsza. Pozwoli nam to na szybkie zareagowanie w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.