Uszkodzenia słuchu spowodowane pracą zawodową

Uszkodzenia słuchu spowodowane pracą zawodową

Długotrwałe przebywanie w hałasie może spowodować uszkodzenie słuchu, ale czasami jesteśmy narażeni na jego działanie ze względów zawodowych, ponieważ takie są warunki naszej pracy. Praca z maszynami, które są głośne, często powoduje pogorszenie słuchu, ale zazwyczaj jest to proces długotrwały. Taka codzienna ekspozycja pracownika na działanie nadmiernego hałasu może w znaczący sposób przyczynić się do pogorszenia słyszenia.

Trudności ze słuchem są coraz częściej spotykane w społecznościach, które pracują właśnie w hałaśliwych warunkach. Pracodawca ma w takim wypadku obowiązek zapewnić pracownikom ochraniacze na uszy i dopilnować, aby wszyscy zakładali je podczas pracy. Czasami jednak i to nie pomaga, ponieważ hałas jest tak duży, a ekspozycja na niego tak długotrwała i regularna, że słuch pracownika powoli się pogarsza.

W hałaśliwym środowisku pracy problemem jest również porozumiewanie się. Aby coś powiedzieć, konieczne jest podnoszenie głosu, co dodatkowo zwiększa hałas w danym miejscu. Takie błędne koło może prowadzić do uszkodzenia słuchu już po kilku latach pracy.

Pierwszym objawem, który uczula nas na przyjrzenie się problemowi, jest szum w uszach. Pojawia się on po wyjściu z pracy i utrzymuje przez jakiś czas. Ten symptom powinien już nas zaniepokoić i zobligować do wykonania szczegółowych badań.

Wcześnie wykryte problemy ze słuchem dają możliwość odpowiednio szybkiego wdrożenia leczenia i tym samym: powstrzymania procesu kształtowania się uszkodzenia.