Problemy ze słuchem jako skutek niewłaściwego stylu życia

Problemy ze słuchem jako skutek niewłaściwego stylu życia

Problemy ze słuchem są coraz częściej diagnozowane i to nie tylko u osób w wieku podeszłym. Zaburzenia słuchu są spotykane także u ludzi młodych, nawet dzieci.

Czym jest to spowodowane?

Lekarze są zgodni: do zaburzeń słyszenia i chorób związanych z tym zmysłem przyczynia się prowadzenie niewłaściwego stylu życia.

Patologia słuchu bierze swoje źródło zarówno w niewłaściwej higienie narządu jak również w narażaniu go na nadmierny hałas. Aby odpowiedzieć na pytanie o przyczyny zaburzeń słuchu, warto dowiedzieć się, jakie działania mogą doprowadzić do problemów ze słuchem.

Bardzo powszechną przyczyną takich kłopotów jest zalegająca woskowina. Ta substancja wydzielana jest przez ucho i ma za zadania nawilżać przewód słuchowy. Gdy woskowiny jest zbyt dużo, możemy dojść do zablokowania przewodu słuchowego oraz trudności w odbieraniu bodźców słuchowych. Gdy mamy poczucie zatkania ucha, często sięgamy do patyczki higieniczne. Nie jest to polecane rozwiązanie, ponieważ możemy uszkodzić delikatny przewód słuchowy. W przypadku wszelkich problemów z nadmierną ilością woskowiny, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza.

Kolejną przyczyną problemów ze słuchem jest przebywanie w hałasie. Problemy ze słuchem diagnozuje się już u dzieci i młodzieży, co jest spowodowane przebywaniem na dyskotekach czy w klubach. Hałas, jaki wydobywa się z głośników ma szkodliwy wpływ na system słuchowy. Często na działania nadmiernego hałasu jesteśmy narażeni również w pracy.

Przyczynami problemów ze słuchem może być więc zarówno zbyt głośne słuchanie muzyki lub praca z maszynami, które wydzielają hałas o zbyt dużym natężeniu.

Dlatego właśnie tak istotna jest profilaktyka zaburzeń słuchu. Musimy pamiętać o ściszaniu muzyki oraz noszenia ochraniaczy na uszy w pracy. O prawidłowe działanie systemu słuchowego trzeba dbać nieustannie, wiele zmian spowodowanych niewłaściwym trybem życia może być bowiem nieodwracalnych.