Diagnostyka uszkodzeń słuchu

Diagnostyka uszkodzeń słuchu

Słuch jest zmysłem, który pozwala nam na komunikowanie się z otoczeniem oraz reagowanie na sygnały, jakie ono wysyła. Dzięki zmysłowi słuchu możemy odbierać bodźce z zewnątrz oraz odpowiadać na nie. Narządem słuchu u człowieka jest ucho, które wychwytuje fale dźwiękowe, zamienia je w drgania mechaniczne, które z kolei przekształcane są w impulsy, docierające do mózgu. W ośrodkach słuchowych kory mózgowej owe impulsy są odbierane jako dźwięk. Tak przebiega prawidłowy odbiór dźwięku, gdy narząd słuchu działa bez zarzutu.

Statystki informują nas jednak o coraz częściej występujących zaburzeniach słuchu, pojawiających się zarówno jako wady wrodzone jak i nabyte, głównie w wyniku prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia oraz przebywania w hałasie. Zazwyczaj problemy ze słuchem kojarzą się nam z osobami starszymi, w których pogorszenie się słyszenia jest wpisane w proces starzenia się procesów poznawczych oraz odbierania bodźców zmysłowych. Współcześnie problemy ze słuchem obserwuje się u coraz młodszych osób, w tym również u dzieci.

Bardzo ważne jest wczesne zauważenie objawów i zareagowanie na te symptomy. Odpowiednio wczesna i trafna diagnostyka uszkodzeń czy wad słuchu pozwala nam na efektywne leczenie oraz wdrożenie odpowiednich działań rehabilitacyjnych. W celu postawienia diagnozy odpowiednio wcześnie istotne jest regularne przeprowadzanie przesiewowych badań słuchu.